طراحی تجربه

Experience Design

18 آبان ماه 1393

"طراحی تجربه" به زبان ساده

 

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا حس سواری یک ماشین معمولی با یک ماشین لوکس متفاوت است؟ یا چرا رفتن به یک رستوران خاص نسبت به رستوران های دیگه حال و هوای دلپذیرتری دارد؟ حتی عوض کردن کانال تلویزیون با بعضی ریموت کنترل ها هم حس بهتری می دهد؟ جواب این سوال ها خیلی پیچیده نیست اما اینجا میخواهیم کمی جزئی تر به مساله نگاه کنیم.

اغلب ما همه روزه با سه نوع مختلف از این پدیده ها مستقیما در ارتباط هستیم و بیشتر زمان روز را در تعامل با این سه مقوله سپری می کنیم: محصولات، خدمات و محیط ها؛ پس کیفیت و چگونگی آنها تاثیر بسزایی بر چگونگی حس و حال ما خواهد گذاشت. در ادامه به ارائه توضیحاتی مختصر در مورد هر یک اشاره می کنیم. 

محصولات (کالاهای قابل لمس) به اشیائی گفته می شوند که توسط انسان ساخته شده و کار خاصی رو انجام می دهند. این کار میتواند زیباتر کردن یک خانه یا خوردن آب باشد. محصولات می توانند برای ما تجربه های خاصی را به همراه داشته باشند. آب خوردن ساده حتی از یک لیوان با یک لیوان دیگر هم میتواند بسیار متفاوت باشد.

 

خدمات (محصولات نامرئی) یا معادل لاتین آن "سرویس" مجموعه ای از فعالیت ها و راهکارهایی هستند که برای اهداف مشخصی به مردم یا مؤسسات ارائه میشوند. فرق خدمات با محصولات در غیر قابل لمس بودن آنهاست؛ به عبارت دیگر "خدمات" کالاهایی هستند که خرید و فروش میشوند اما نامرئی هستند. مانند خدمات یک آرایشگاه که فعالیت آن آرایش و پیرایش ظاهر ماست.

 

محیط مکان یا فضایی است که برای هدف خاصی ساخته شده، مثل محیط بازی یا محیط بیمارستان. این محیط ها بر تجربه ای که ما از استفاده از آنها داریم میتوانند بسیار موثر باشند. ابعاد و اندازه، نور، صدا، رنگ، دما و سایر عواملی از این دست می توانند یک محیط را از محیط دیگر کاملا متفاوت سازند.

 

در بین طراحان، گروهی هستند که فعالیت اصلی آنها شکل دادن به این تجربه هاست و به آنها "طراح تجربه" گفته می شود. کار آنها طراحی تجربه (Experience Design) یا به اختصار XD خوانده می شود.

احتمالا تجربه برنامه ریزی برای یک پیک نیک آخر هفته در پارک جنگلی را داشته اید.

ابتدا باید بدانید که چه چیزهایی را باید با خودتان به همراه ببرید، وسائلی از قبیل زیر انداز، ظرف ها و تجهیزات غذا، ذغال و فندک. از سوی دیگر برنامه زمانی هم مساله بسیار مهمی است، مثل اینکه چه زمانی راه بیافتید تا با ترافیک سنگین مواجه نشوید، چه زمانی به دوستان دیگر ملحق شوید، یا بساط ناهار را چه زمان برپا کنید. چک کردن وضعیت آب و هوا و هماهنگی با همه افراد هم مساله بسیار مهمی است.

طراحان تجربه هم درست مشابه همین فعالیت ها را انجام می دهند. برنامه ریزی دقیق برای حس و حال و اصطلاحا "تجربه" ای که مخاطبانشان قرار است داشته باشند اساس کار آنهاست. باید تمام عوامل، جزء به جزء در نظر گرفته شود تا خروجی کار مطلوب باشد و آنها برای این منظور باید محصولات، خدمات و محیط را برای اهدافی که تعیین شده است به درستی طراحی کنند.

شاید در کشور ما هنوز تخصصی به این نام و به این منظور وجود نداشته باشد و یا صاحبان خدمات هنوز از چنین تخصص هایی استفاده نمی کنند؛ اما همه ما در برخوردهای روزمره با مکان هایی مواجه شده ایم که برای ما تجربه هایی به یاد ماندنی ساخته اند. از رستوران ها و کافه ها گرفته تا بانک ها و شرکت های هواپیمایی. احتمالا با محصولاتی کار کرده اید که حس خوبی برایتان به همراه داشته اند و یا داخل محیط هایی شده اید که حال و هوایی تکرار نشدنی را برایتان به ارمغان آورده اند. توجه به حس و حالی که به مردم دست می دهد و "تجربه" ای که برای آنها بوجود می آید رمز موفقیت بسیاری از افراد و کسب و کارهای کوچک و بزرگ است. بسیاری از آنها این مساله را بسیار جدی در نظر گرفته و در تلاش هستند تا کیفیت ارائه خدمات خود را بصورت پیوسته ارتقاء بدهند. مطالب ما را دنبال کنید تا با این کسب و کارها و محصولات و خدمات آنها بیشتر آشنا شوید.

 

مطالب مرتب:

تجربه مشتری به زبان ساده

طراحی تجربه برای طراحان تجربه

تجربه مشتری برای طراحان تجربه

موفقیت یک رستوران بسته به تجربه مشتری است

 

ارسال دیدگاه

دیدگاها