طراحی تجربه

Experience Design

28 آبان ماه 1393

نیمکت اویلی اویلی uiliuili

 

پیتر زورا معمار لهستانی نیمکتی متفاوت را برای پروژه مبلمان شهر روکلا در لهستان طراحی کرده است. این نیکمت که اویلی اویلی نام دارد با ظاهر متفاوت خود، استفاده های نامتعارفی را از نیمکت شهری برای مردم برمی انگیزد.

مردم می توانند بر روی این نیمکت بنشینند، لم بدهند، دراز بکشند، بر بالای آن بنشینند، دراز بکشند پاهای خود را بر بالا تکیه دهند، بالا بروند یا حتی بر روی آن بپرند! این نیمکت طوری طراحی شده تا مردم آنطور که می خواهند بر اساس ترجیحات و علائق خود از آن استفاده کنند.

نیمکت اویلی اویلی از یک ساختار فلزی تشکیل یافته که توسط قطعات چوبی هم شکل به هم متصل شده و با ریتمی منظم، سطحی انحنا دار را در طول تشکیل می دهد. این نیمکت که 10 متر طول و 3 متر عرض دارد بر اساس اصول ارگونومیک طراحی شده و رویه ی چوبی آن حس گرم و خوشایندی دارد.

این نیمکت در کمپ گرانوالسکی در ورودی اصلی کتابخانه دانشگاه روکلا که دارای طراحی کمینه گراست نصب شده است. نام اویلی اویلی بیانگر ریتم مواج این نیمکت است.

دانشجویانی که برای مطالعه و رفع خستگی هنگام اوقات استراحت بر روی این نیمکت می نشینند تنها مخاطبان آن نیستند، بلکه این نیمکت در واقع محلی برای جمع شدن و رفع خستگی برای تمام کسانی است که از طراحی زیبا و متفاوت و راهکارهای جدید لذت می برند.

امکان انجام این پروژه توسط دانشگاه روکلا با این هدف فراهم شده تا افرادی که در این محیط تردد دارند، در محلی علمی و آموزشی، به ارائه ایده ها و راهکارهای خلاق، متفاوت و منحصر به فرد تشویق شوند.

 

منبع:   http://www.contemporist.com/2014/10/02/uiliuili-bench-by-piotr-zuraw/#more-96656

 

 

برچسب ها

برای طراحان    

ارسال دیدگاه

دیدگاها