طراحی تجربه

Experience Design

30 آبان ماه 1393

تاریخچه مک دونالد    McDonald’s

 

مک دونالد یک رستوران زنجیره ای چند ملیتی و البته بزرگترین آنهاست. به سختی محلی را در جهان پیدا خواهید کرد که در آن خبری از یکی از شعبه های مک دونالد نباشد.

داستان مک دونالد به اواسط قرن بیستم باز می گردد زمانی که دو برادر به نام های ریچارد و موریس مک دونالد اولین رستوران خود را در سال 1937 در کالیفرنیا افتتاح کردند. این فروشگاه از آن دسته فروشگاههای امریکایی بود که در مرکزیت محل پارک خودرو مشتریان قرار داشت و مشتریان درون ماشین منتظر آماده شدن سفارش خود می شدند.

در سال 1948 دو برادر این دسته از فروشگاهها را که نیازمند یک منوی کامل و مدیریت کارکنان زیادی بود را کنار گذاشتند و کسب و کار خود را کوچک کرده و ایده یک خط تولید کوچک برای سرو منوی مختصری شامل همبرگر، چیز برگر و سیب زمینی سرخ شده بعلاوه نوشیدنی را توسعه دادند. منوی کوجکتر باعث میشد تا هزینه و زمان تولید بسیار کاهش پیدا کند و در نتیجه آنها می توانستند غذای ارزان تری را به تعداد بیشتری از مشتریان ارائه کنند. در آن سال اولین همبرگر مک دونالد عرضه شد.

در سالهای بعد، کسب و کار آنها قوت گرفت و در کنار طراحی داخلی و نمای فروشگاه، لوگوی زرد رنگ (پیش زمینه ای برای طراحی لوگوی کنونی ) شکل گرفت.

در سال 1954 ری کراک، فروشنده مخلوط کن های میلک شیک، با هدف فروش خود به مک دونالد، تلاش کرد تا آنها را برای تاسیس فروشگاههای بعدیشان ترغیب کند. برادران مک دونالد برای هر رستوران 8 عدد دستگاه مخلوط کن نیاز داشتند و با افتتاح هر شعبه جدید، کراک می توانست 8 دستگاه جدید به آنها بفروشد. از اینجا بود که ایده فرنچایز شکل گرفت؛ به این معنا که هر کسی که می خواست یک فروشگاه مک دونالد تاسیس کند می بایست حدود هزار دلار به همراه 2 درصد از فروش سالانه اش را به آنها پرداخت می کرد.

به این ترتیب بود که در سال 1955 دومین شعبه مک دونالد توسط کراک در ایلینوی امریکا تاسیس شد. در حقیقت برادران مک دونالد تنها شعبه اول را تاسیس کردند و این کراک بود که با دادن سهم نیم درصدی حق فرانچایز به آنها شعبه های مک دونالد را یکی پس از دیگری در امریکا تاسیس می کرد. (البته باید در نظر داشت که سهم نیم درصدی برادران مک دونالد تا سال 2000 میلادی بالغ بر دویست میلیون دلار بود)

در سال 1963 شخصیت دلقک یکی از برنامه های تلویزیونی کودکان که با نام "بوزو" شناخته می شد، توسط مک دونالد برای بازی در تبلیغات رستورانها انتخاب شد و پس از آن این دلقک به نمادی از مک دونالد تبدیل شد.

گسترش شعبه های مک دونالد به خارج از امریکا ادامه یافت و در سال 1973 هزارمین شعبه مک دونالد در کشور روسیه تاسیس شد و این گسترش تا جایی ادامه پیدا کرد که تا سال 2014 میلادی تعداد شعبه های مک دونالد در سرتاسر دنیا بیش از 35 هزار می رسد.

 

 

منبع:  http://h2g2.com/approved_entry/A3816740

 

مطالب مرتبط:

 

برچسب ها

نمونه های خارجی    

ارسال دیدگاه

دیدگاها