طراحی تجربه

Experience Design

03 آذر ماه 1393

خشکبار رفسنجانی مجهز به کیوسک های سفارش گیری نیکو

 

شب عید زمان رونق شیرینی فروشی ها، لباس فروشی ها، آجیل فروشها و سایر فروشندگان است. چند روزی مانده به تحویل سال، صف های کوتاه و بلند این فروشگاهها، خود به عنوان یکی از نشانه های حال و هوای شاد و پر جنب و جوش خبر از آمدن سال جدید می دهد.

اما در ایام آخر سال یکی از این صنف ها شرایط بسیار شدیدتری را نسبت به سایرین تجربه می کند؛ خشکبار. فروشگاههای خشکبار در طول سال معمولا دچار ازدحام مشتری نمی شوند و تنها در دو موقعیت است که مشتریان به سوی آنها هجوم می برند؛ یکی شب یلدا و دیگری پایان سال.

خشکبار رفسنجانی به عنوان یکی از ارائه کنندگان معروف خشکبار عمده و جزء در شهر کرج، هنگام پایان یافتن سال، شرایط بسیار پر فشاری را سپری می کند. قیمت مناسب و کیفیت بالای محصولات خیل عظیمی از مشتریان را روانه این فروشگاه نه چندان بزرگ می کند.

برای سالیان متمادی، روزهای پایانی سال، صف های بسیار طولانی مشتریانی که منتظر ورود به این فروشگاه بودند برای مردم و برای مدیریت فروشگاه دردسر آفرین می بود. مشتریانی که گاهی اوقات نزدیک به 4 ساعت منتظر رسیدن نوبتشان در صف می ایستادند و ایام مانده به عید را با شلوغی مضاعف تجربه می کردند.

اما در سال 1391 فروشگاه رفسنجانی اقدام به تغییرات اساسی در فرآیند ارائه خدمات خود کرد و میانگین زمان 4-2 ساعته خدمات رسانی به مشتریان در روزهای آخر سال که طی 17 سال کم و بیش وجود داشت، به عدد باور نکردنی میانگین 15 دقیقه برای هر مشتری رسید؛ و آن چیزی نبود به جز مجهز شدن این فروشگاه به کیوسک های سفارش گیری نیکو.

بازدهی کیوسک ها به لحاظ بسیار خوب بود اما چیزی که فراتر از انتظارات اتفاق افتاد، استقبال بی نظیر مردم از کیوسک های نیکو بود. با اینکه تقریبا تمام مشتریان برای اولین بار با کیوسک های سفارش گیری برخورد می کردند اما تقریبا تمامی آنها از عملکرد آنها راضی و از فرآیند خرید با کیوسک اظهار خوشحالی می کردند.

استقبال مردم به حدی بود که تنها در طی 5 روز فعالیت دو کیوسک نیکو، تعداد دو هزار سفارش توسط آنها به ثبت رسید. به عبارت دیگر هر کیوسک در هر روز به تنهایی حدود 200 سفارش را از مشتریان تحویل گرفته بود.

اما سال بعد استقبال مردم و تمایل آنها به استفاده از کیوسک های سفارش گیری (که از طرف مردم "خرید آسان" نام گرفته شده بود) به حدی رسید که در طی دو هفته مداوم 3 و حتی 4 کیوسک نیکو بطور تمام وقت مشغول به کار بوده و این کیوسک های دوست داشتنی به جزء جدا نشدنی خشکبار رفسنجانی تبدیل شده بودند.

 

 

مطالب مرتبط:

فست فود زیتون مجهز به کیوسک های سفارش گیری نیکو

"فست فود نشاط" مجهز به کیوسک های سفارش گیری نیکو

کیوسک تعاملی "کاله"

اطلاعات خرید کیوسک های "نیکو"

 

ارسال دیدگاه

دیدگاها