طراحی تجربه

Experience Design

11 آذر ماه 1393

"تجربه مشتری" به زبان ساده​

 

"تجربه مشتری" شاید عنوان ناآشنایی به نظر برسد اما در حقیقت مفهوم تازه ای نیست. صاحبان کسب و کار همیشه سعی داشته اند تا تجربه مشتریان خود را با هدف جلب رضایت آنها در جهت فروش بیشتر بهبود ببخشند. از مبلمان و طراحی داخلی گرفته تا لباس کارکنان و علائم یکپارچه گرافیکی، فروشندگان و ارائه دهندگان خدمات هر روز تصمیمات جدیدی را برای خلق تجربه و متمایز کردن خدمات و محصولات خود بکار می گیرند.

امروزه مشتریان گزینه های بیشماری پیش روی خود دارند. می توانند به فروشگاه کناری بروند یا خیابان پائینی یا حتی اینترنتی بدنبال گزینه های دلخواه خود بگردند. بنابراین تجربه مشتری برای جلب و ایجاد وفاداری در وی و یا حتی فروش بیشتر یکی از عوامل متمایز کننده اصلی است.

 

 

قطعا عوامل مستقیم دیگری مانند قیمت، انتخاب، خدمات و موقعیت قرارگیری فروشگاه در تصمیم خرید مشتری تاثیر دارند اما متغیرهای قابل لمس بسیار کمی وجود دارند که باعث می شوند به فروشگاه مورد علاقه مان سر بزنیم. ظاهر و احساسی که از یک برند داریم، فضا، موسیقی، حضور یا عدم حضور سرگرمی و عامل "هیجان انگیز" عواملی هستند که مهم اند. پس چرا صاحبان فروشگاهها آنقدر که به محصولات یا دکوراسیون خود اهمیت می دهند به تجربه مشتری اهمیت نمی دهند؟

موسیقی، نشانه های دیجیتالی، پیام دهی، عطر محیط و سیستم تهویه هوا همگی عناصر ساده ای هستند تا وقتی که بصورت عمدی و حساب شده برای شکل دهی یک تجربه هدفمند و دستیابی به هدفی مشخص بکار گرفته شوند. دوست دارید یک حال و هوای مثبت و پر انرژی تری بسازید؟ ریتم موسیقی داخل فروشگاه را تغییر دهید، عناصر بصری با ریتم و حرکت و شاید عطری نیرومند در فضا بکار ببرید. وقتی به این مساله فکر می کنید، کسب و کار شما تجربه مشتری دارد، خواه شما آنرا طراحی کرده باشید یا نه.

اینها مسائلی هستند که باید هدفمند و با دقت برایشان زمان گذاشت. به دلیل اینکه مشتریان به آنها اهمیت می دهند، فروشندگان هم باید برای آن اهمیت قائل باشند.

 

منبع:  http://blog.moodmedia.com/2013/04/experience-design-what-is-experience-design

برچسب ها

برای طراحان    

ارسال دیدگاه

دیدگاها