طراحی تجربه

Experience Design

23 آذر ماه 1393

تاریخچه دیزنی لند (بخش اول) Disneyland part 1

 

زمانی والت دیزنی ایده ای در ذهن خود داشت. آن ایده مکانی بود که در آن کودکان و والدینشان بتوانند با همدیگر لحظات مفرحی را تجربه کنند. هرچه او بیشتر رویاپردازی میکرد، ایده این مکان پر رنگ و لعاب تر و خلاقانه تر می شد.

نقشه اصلی این پارک 4 هکتاری در نزدیکی استودیوی بربنک بود، جایی که کارکنان و خانواده هایشان بتوانند برای تفریح به آنجا بروند اما جنگ جهانی دوم شروع این پروژه را به تعویق انداخت. در خلال جنگ، والت به ایده پردازی خود ادامه می داد و رویاپردازی های او پروژه محل بازی را فراتر از آنچه که ابتدا در ذهنش داشت پیش ترسیم می کرد.

در نهایت در سال 1953 از دانشگاه استنفورد خواست تا تحقیقاتی را برای انجام یک شهربازی 50 هکتاری در خارج از لس آنجلس انجام دهد. او فضایی نیاز داشت تا بتواند رودخانه، آبشار و کوهستان های مورد نظرش را بسازد. حتی فیل های پرنده، فنجان های غول آسا، قلعه افسانه ها، صخره های ماه و راه ریلی خوش منظری را بسازد؛ همه آنها در قلمرو پادشاهی جادویی که او آنرا  "دیزنی لند" نامید.

محل قرارگیری اولویت اول بود. زمین آن می بایست درون منطقه کلان شهر لس آنجلس قرار داشته و به آزاد راه دسترسی می داشت. این مکان همچنین می بایست برای مردم قابل پرداخت می بود. جستجو برای یافتن این محل نهایتا به انتخاب زمینی در آناهایم کالیفرنیا انجامید.

ساخت دیزنی لند بسیار هزینه بردار بود. یکبار والت گفته بود "من هرگز نمی توانستم عملی بودن دیزنی لند را برای سرمایه گذاران اثبات کنم. چون رویا وثیقه خیلی کوچکی بود" بنابر این والت برای تامین هزینه ها به تلویزیون روی آورد. "دیزنی لند والت دیزنی" عنوان برنامه هایی بود که جلوه ای از طرح والت دیزنی را برای او و مردم امریکا به نمایش می گذاشت.

شروع عملیات عمرانی دیزنی لند در 21 جولای سال 1954 آغاز شد؛ کمتر از 12 ماه پیش از اینکه برای افتتاح آن برنامه ریزی شده بود. از آن زمان به بعد زندگی والت دیزنی هرگز مانند گذشته نشد. برای آغاز کار 80 هکتار درخت و 15 واحد مسکونی از محل جابجا شد.

 وقتی زمان طراحی فرا رسید، بزرگترین سوال این بود که چگونه باید حیوانات وحشی غول آسایی را ساخت که واقعی به نظر برسند؟ چگونه باید قاق پارویی می سی سی پی را ساخت؟ چگونه می توان یک قلعه بزرگ را در وسط کالیفرنیا برپا کرد؟ والت برای یافتن پاسخ این سوالات به سراغ کارکنان استودیوی فیلم سازی خود رفت.

طراحی دیزنی لند چیزی بود که تا به حال انجام نشده بود. قرار بود 5 سرزمین کاملا متفاوت از هم در آنجا ساخته شود. اما والت برای تک تک جزئیات آن سرزمین ها نقشه هایی در سر داشت. خیابان اصلی، ورودی اصلی پارک که والت می خواست تداعی کننده خیابان اصلی قدیمی آنجا باشد. والت می گفت "برای تمام کسانی که مثل ما روزگار گذشته این مکان را به یاد می آورند، خیابان اصلی یادآور خاطرات بسیار خوشحال کننده و برای بازدید کنندگان جوانتر، یک ماجراجویی برای بازگشت به زمان گذشته و روزهای جوانی پدربزرگ خواهد بود. "

 

منبع:  http://www.justdisney.com/disneyland/history.html

 

مطالب مرتبط:

تاریخچه دیزنی لند (بخش دوم)

دیزنی لند؛ شادترین پارک دنیا

برچسب ها

نمونه های خارجی    

ارسال دیدگاه

دیدگاها