طراحی تجربه

Experience Design

17 دی ماه 1393

تاریخچه کوکاکولا

 

 

تاریخچه کوکاکولا به زمانی باز می گردد که در سال 1886 کنجکاوی یک دارو شناس اهل آتلانتا، دکتر جان پمبرتون منجر به کشف نوشیدنی سبکی با طعمی متفاوت شد که امکان فروش در کنار نوشیدنی های گازدار را دارا بود. دکتر پمبرتون این نوشیدنی را با ترکیب یک طعم دهنده به همراه آب گازدار در بین اطرافیان خود پخش کرد و از میزان علاقه مردم حیرت زده شد.

پیش از مرگ دکتر پمبرتون در سال 1888 و درست دو سال قبل از تبدیل شدن به پرفروش ترین نوشیدنی گازدار دنیا، وی بخش هایی از کسب و کار خود را به سایرین واگذار کرد، که بخش اعظم آن به آسا جی. کندلر، یک تاجر در آتلانتا واگذار شد.

 

 

در دوران ریاست آقای کندلر، فروش کوکاکولا به نوشیدنی فروشی های خارج از آتلانتا گسترش یافت. در سال 1894 متاثر از استقبال فراوان از کوکاکولا، جوزف بیدن هارن، اولین تولیدی شیشه های ماشینی کوکاکولا را در کنار رودخانه می سی سی پی تاسیس کرد. اما تا 5 سال پس از آن تولید با مقیاس زیاد این بطری ها امکان پذیر نشد. وقتی که در سال 1899 سه تاجر امریکایی حق انحصاری بطری و محتویات نوشیدنی کوکاکولا را از آن خود کردند. این سه نفر حق بطری های کوکاکولا را تنها به مبلغ یک دلار از آسا جی. کندلر خریدند. این  سه نفر، یعنی بنجامین توماس، جوزف وایت هد و جان لوپتن بطری های شناخته شده کوکاکولا را در سطح جهان توسعه دادند.

در میان بزرگترین چالش ها برای بطری های اولیه کوکاکولا، کپی برداری سایر تولیدکنندگان رقیب و مشکلات مربوط به تولید یکسان حدود 1000 سازنده بطری در آن زمان بود. سازندگان بطری بر روی ضرورت وجود یک استاندارد واحد جهت تولید یک بطری مشخص توافق داشتند و در سال 1916 یک طرح بطری واحد با ظاهری خاص به تصویب رسید. این بطری جدید کوکاکولا به قدری متمایز بود که حتی در حالت پر شده و سیاه رنگ نیز کاملا قابل تشخیص بود و این مساله برند کوکاکولا را از سایر رقبا کاملا متمایز می ساخت. حق امتیاز این بطری در سال 1977 برای کوکاکولا به ثبت رسید و پس از آن این بطری الهام بخش هنرمندان بسیاری در سرتاسر جهان قرار گرفت.

 

 

در میان اولین تلاش ها در تاریخ بازاریابی کوکاکولا، ارائه کپن های تست مجانی نوشیدنی بود. در سال 1970 تبلیغات کوکاکولا، این برند را نمادی از سرخوشی، دوستان و اوقات خوش معرفی می کرد. بسیاری سرود یک خواننده را به یاد دارند که در سال 1971 می خواند: "دوست دارم برای تمام مردم دنیا یک بطری کوکا بخرم" یا در تبلیغی دیگر "یک کوکا بخر و یک لبخند" بکار گرفته شد. این تبلیغات و بسیاری از کمپین های دیگر کوکاکولا، طی سالیان متمادی فعالیت یک برند مشهور، زمینه حضور پرقدرت و دست نیافتنی را برای این شرکت فراهم کرد. 

 

 

 

منبع: http://www.worldofcoca-cola.com/about-us/coca-cola-history/

برچسب ها

نمونه های خارجی    

ارسال دیدگاه

دیدگاها