طراحی تجربه

Experience Design

23 دی ماه 1393

انواع تکنولوژی های سلف سرویس - بخش اول

 

 

تکنولوژی سلف سرویس به استفاده کننده ها امکان می دهد تا در فرآیند دریافت محصولات و خدمات، نقشی قابل توجه را ایفا کنند. گاهی اوقات، تکنولوژی های سلف سرویس برای خدمات سلف سرویس ضروری نیست. به عنوان مثال، هم میهمانان و هم خدمتکاران هتل می توانند یک اتاق را تمیز کنند. در اینجا تصمیم برای انجام خدمات توسط مشتری یا ارائه دهنده خدمات، بیشتر مسأله ای درباره لوکس بودن است تا قابلیت. اما سلف سرویس امروزه به دلیل پیشرفت های فن آوری اطلاعات مانند اینترنت و تلفن های همراه در حال گسترش و توسعه است. بعلاوه، سلف سرویس نتیجه طبیعی تکنولوژی است که به مرحله پختگی رسیده است. هنگامی که تکنولوژی جدید است، غالباً برای استفاده فراگیر از آن مشکلاتی وجود خواهد داشت. هرچند با گذر زمان، تکنولوژی های سلف سرویس روز به روز برای استفاده راحت تر شده اند، تا جایی که امروزه یک فرد متوسط می تواند به تنهایی از تکنولوژی استفاده نماید.

در حال حاضر، بیشتر تکنولوژی های سلف سرویس، از یکی از این چهار کانال استفاده می کنند:

کیوسک های تعاملی، اینترنت، وسیله های همراه و تلفن. تعدادی از برنامه هایی که درون این کانال ها ارائه می شوند به صورت خاص برای خدمات سلف سرویس طراحی شده اند. هرچند برخی از خدمات، هم خدمات خالص سلف سرویس و هم خدمات ترکیبی سلف سرویس به همراه خدمات شخصی را ارائه می دهند.

به عنوان مثال، در فرودگاه، مسافران برای انجام عملیات ورود می توانند از طریق کیوسک ها اقدام کنند اما تعامل با کارکنان فرودگاه در قسمت تحویل چمدان ها ضروری است. به همین ترتیب برای پرداخت مالیات نیز علاوه بر استفاده از طریق نرم افزارهای خودکار تلفنی، نیاز به تعامل با کارشناس مالیات برای یادآوری برخی نکات مهم، ضروری است.

 

 

کیوسک های تعاملی:

کیوسک ها، راهکارهای مستقلی را فراهم می کنند تا کاربران به اطلاعات یا خدمات تعریف شده ای دسترسی پیدا کنند. مانند مشاهده صورت حساب بانکی خود توسط دستگاه های  ATM یا مشاهده وضعیت پرواز خود در کیوسک های فرودگاه. بسیاری از کیوسک ها، جایگزین ایستگاه ها یا اتاقک هایی شده اند که پیش از آن نیازمند حضور متصدیانی برای انجام یک سری فعالیت های روتین بود. تکنولوژی امروزی، استفاده از کیوسک ها را راحت تر و مقرون به صرفه تر کرده است. پیشرفت های تکنولوژی مانند ظهور نمایشگرهای لمسی، کارتخوان ها، اسکنرها، چاپگرهای حرارتی، شبکه های بی سیم و امکان دسترسی به اینترنت از راه دور، کیوسک ها را به یک گزینۀ دوست دار کاربر و نسبتاً ارزان برای بسیاری از خدمات تبدیل کرده است. در سال 2012 حجم تراکنش های مبتنی بر پلتفرم کیوسک تنها در امریکای شمالی بالغ بر 7/1 تریلیون دلار بوده است. بطور تقریبی، 47 درصد از راهکارهای کیوسکی در بخش خرده فروشی، 41 درصد در بخش تجاری و پذیرایی و مابقی در بخش های بهداشت، دولت و متفرقه بکار گرفته شده است.

 

منبع:  www.itif.org

برچسب ها

برای مدیران    

ارسال دیدگاه

دیدگاها