طراحی تجربه

Experience Design

07 بهمن ماه 1393

تاریخچه دیزنی لند (بخش دوم) Disneyland part 2

 

 

والت می گفت: "همه ما دلایل خاص خودمان را برای افتخار کردن به تاریخ کشورمان داریم که توسط روح پیشتاز گذشتگان و پدرانمان شکل گرفته است. ماجراهای ما با این هدف طراحی شده تا به شما احساس زندگی در دوران اوج گذشته کشور را بدهد، حتی برای زمانی کوتاه!

"سرزمین تخیل" با هدف "به واقعیت تبدیل کردن رؤیاها" بر اساس شعر “When You Wish Upon a Star” ساخته شد. والت می گفت: "چه دوران جوانی ای خواهیم داشت اگر آرزوی پرواز با پیتر پن بر فراز شب مهتابی در لندن یا رؤیای خزیدن به سوراخ با آلیس به سوی سرزمین عجایب را نداشته باشیم!" در سرزمین تخیل، این داستانهای دوران قدیم برای تمام بازدیدکنندگان امروزی به واقعیت تبدیل می شوند. همچنین در سرزمین تخیل، قلعه بزرگ زیبای خفته و روستای تخیلی کنار آن وجود دارد.

"سرزمین فردا" با هدف نمایش عجایب آینده طراحی و ساخته شده است. والت می گفت: "فردا می تواند دوران شگفت انگیزی باشد. دانشمندان هم اکنون مشغول باز کردن درب های عصر فضا به روی فرزندان ما و نسل های آینده هستند. جاذبه های سرزمین فردا با این هدف طراحی شده تا فرصت حضور در ماجراهایی را داشته باشیم که سرنخ هایی از آینده را در خود دارند."  اگرچه کار والت برای ساخت سرزمین فردا بسیار مشکل بود، اما او می گفت: "دقیقاً وقتی ما سرزمین فردا را تمام می کنیم که دیگر آینده فرا رسیده است." والت همواره پیگیر تمام جزئیات مربوط به ساخت پارک بود به طوری که در طول هفته چندین بار به محل اجرای پروژه سر می زد.

 

 

پیشروی پروژه نسبتاً کند بود و در این حال موانع بسیاری وجود داشت. رودخانه امریکا که در میان صخره های خاکی نرم ساخته شده بود، آب را در خود نگه نمی داشت و برای رفع این مشکل مجبور شدند تا کف رودخانه را با ماده ای سیمانی بپوشانند. با وجود چندین بار عقب ماندن در برنامه زمان بندی، پیشروی همچنان ادامه می یافت. اگر والت دیزنی از طرح های استودیوی طراحی خوشش نمی آمد، خودش دست به کار می شد. یکی از این موارد جزیره تام سایر بود که والت پس از اینکه متوجه شد اعضای تیم طراحی مطلب را به درستی متوجه نشده اند، کلیه نقشه ها را به منزل برد و طراحی آن را به صورتی که اکنون وجود دارد تغییر داد.

در سال 1955 دیزنی لند در حال ساخت، لحظه به لحظه، به روز افتتاحیه نزدیک می شد. تمامی کارکنان تلاش خود را برای هرچه سریعتر آماده شدن پارک انجام می دادند. مارک تواین جابجا شده بود، بخش به بخش تا در آزادراه سانتاآنا، سر وقت به دیزنی لند برسد. در نهایت، همه چیز به نظر یکپارچه شده بود و "پارک کوچک جادویی" در حقیقت تبدیل به یک پادشاهی جادویی 17 میلیون دلاری شده بود و رؤیای والت آماده افتتاحیه بود.

 

 

روز افتتاحیه، روزی به یادماندنی بود. شش هزار دعوت نامه برای این افتتاحیه بزرگ فرستاده شده بود. تا اواسط بعدازظهر حدود 28،000 نفر بلیط به دست خود را به پیرامون پارک جادوئی رسانده بودند. که البته بیشتر بلیط ها تقلبی بود. والت 53 ساله بود، وقتی که پارک دیزنی لند را به پایان رساند. مراسم به یاد­ماندنی ای بود. آنجا در میدان شهر، والت می توانست امید، رؤیا و آرزوهای خود را در قالب فرمانروایی سرگرمی منحصر به فردی به نظاره بنشیند. با این حال روز افتتاحیه بیشتر شبیه به یک فاجعه شد. توده هوای گرم در طی 15 روز، دمای هوا را به بیش از 50 درجه سانتی گراد رسانده بود و همچنین به دلیل ترکیدگی لوله، تنها چند آبخوری و آن هم با آب گرم کار می کردند. اوضاع آسفالت­ها هم تعریفی نداشت و آنقدر نرم شده بودند که جای پای انسان بر روی آن مشخص می شد. موج گرما حتی بعد از افتتاح هم ادامه داشت.

با وجود افتتاحیۀ فاجعه آمیز، دیزنی لند رفته رفته جای خود را در بین مردم باز کرد. تا آنجا که در طول 10 سال اول بیش از 50 میلیون بازدید کننده را پذیرا بود. با اینکه والت دیزنی نتوانست شاهد رونق و رشد مجموعه خود در قرن 21 باشد، میراث او هنوز پابرجاست و والت همیشه در دیزنی لند و در سراسر جهان فراموش نشدنی خواهد بود.

 

تاریخچه دیزنی لند (بخش اول)

 

منبع:  http://www.justdisney.com/disneyland/history.html

 

مطالب مرتبط:

تاریخچه دیزنی لند (بخش اول)

دیزنی لند؛ شادترین پارک دنیا

برچسب ها

نمونه های خارجی    

ارسال دیدگاه

دیدگاها