طراحی تجربه

Experience Design

25 بهمن ماه 1393

تاریخچه IKEA

 

نام IKEA ترکیبی است از حروف اول نام بنیان گذار آن، اینگوارد کامپراد Ingvar Kamprad، -IK-، با حروف اول نام مزرعه و روستایی که او در آن بزرگ شده است، Agunnaryd Elmtaryd  ،EA .

مفهوم IKEA با ایده­ ی ارائه طیف وسیعی از محصولات مبلمان خانگی که برای بسیاری از مردم، نه فقط تعداد محدودی از آنها، مقرون به صرفه است، شروع می شود. و این مفهوم با ترکیب عملکرد، کیفیت، طراحی و ارزش حاصل می شود.

 

 

 

در آغاز، در سال 1943، اینگوارد کامپراد، IKEA را بیشتر به عنوان شغل فروشِ سفارشات پستی آغاز کرد. بعد از 5 سال، او فروش اسباب و اثاثیه را آغاز نمود. اولین فروشگاه اسباب و اثاثیه IKEA، در سال 1958 در اِلمهولت -Älmhult ، واقع در استان اِسمولند در کشور سوئد، افتتاح شد. پس از آن، اولین فروشگاه های خارج از این کشور، سال 1963 در کشور نروژ و سال 1969 در کشور دانمارک، افتتاح شدند.

همچنان فروشگاه های IKEA  از سال 1970، در سایر نقاط اروپا گسترش می یافتند، بطوری که اولین فروشگاه بیرون از اسکاندیناوی، سال 1973 در سوئیس و به دنبال آن سال 1974 در آلمان غربی افتتاح شدند.

در میان سطح بالایی از موفقیت، مدیران شرکت واقع در آلمان غربی، در سال 1973، یک فروشگاه در کنستانس راه اندازی نمودند. در فاصله بین سال های 1973 تا 1991، IKEA، فروشگاه های بیشماری در نقاط مختلف دنیا افتتاح کرد. از جمله در ژاپن، استرالیا، چین، سنگاپور، کانادا، ایالات متحده امریکا، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، انگلستان و لهستان. سپس، این شرکت مابین سال های 1990 تا 2000، در کشورهای مختلف گسترش بیشتری پیدا کرد. به طوری که آلمان با 44 فروشگاه و به دنبال آن ایالات متحده با 40 فروشگاه، به عنوان بزرگترین بازارهای IKEA شناخته می شوند.

5 فروشگاه که جزء بزرگترین فروشگاه های IKEA در دنیا محسوب می شوند در کره جنوبی، سوئد و چین قرار دارند.

IKEA همچنان در حال گسترش فروشگاه های خود در سراسر دنیاست. قطر و هندوستان جزء جدیدترین میزبانان این شرکت بزرگ هستند. این شرکت نقشه راه اندازی فروشگاه های جدید خود را نیز تا سال 2020 مشخص کرده است که 5 مورد آن در کره جنوبی واقع خواهند شد.

 

 

 

 

منبع:

http://en.wikipedia.org/wiki/IKEA

http://www.ikea.com/ms/en_GB/this-is-ikea/the-ikea-concept/index.html

برچسب ها

نمونه های خارجی    

ارسال دیدگاه

دیدگاها