طراحی تجربه

Experience Design

16 فروردین ماه 1394

لذت تجربۀ جشن های زمستانی در 5 شهر دنیا

 

هر ساله در فصل زمستان، مردم در تعدادی از شهرهای دنیا با ایجاد فضاهایی ساخته شده از برف و یخ و ... در ترکیب با نور و رنگ، تجربه ای شیرین از این فصل زیبا را برای خود و دیگران به یادگار می گذارند. در اینجا با 5 فستیوال نور زمستانی آشنا خواهید شد.

 

مونترال در نور  کانادا:

شهر کانادایی مونترال به طور قطع می داند چگونه یک فستیوال را برگزار کند. در سال های اخیر این فستیوال به طرز بی سابقه ای رشد کرده است. این شهر هرساله نقش حدود 100 رویداد بزرگ را ایفا می کند. بسیاری از آنها در طول دوره کوتاه تابستان صورت می گیرد. اما یقیناً ساکنان مونترال، به زمستان های طولانی و سرد اجازه نخواهند داد که بین آنها و اوقات خوش قرار بگیرند. "مونترال در نور"، یکی از بزرگترین فستیوال های زمستانی در دنیاست. هر سال، 10 روز، مناظری تماشایی از بهترین دست پخت های جهانی همراه با برنامه های هنری، شامل موسیقی و رقص در سیرک و اجراهای خیابانی و تئاتر با هم ترکیب می شوند.

 

فستیوال مجسمه های برفی و یخی شهر هاربین در چین:

نزدیک مرز روسیه، واقع در شمال شرقی شهر هاربین، مرکزی برای فعالیت های زمستانی در چین ایجاد شده است. در نزدیکی شهر، بزرگترین پیست اسکی در یابولی که دارای زمستان های بسیار سردی می باشد، برگزار کننده فستیوال یخ از سال 1963 می باشد. بلوک های یخی با اندازه های صنعتی که از سطح یخ زده رودخانه سونگوا برداشته می شوند، برای خلق  ماکت ساختمان ها، معابد، پاگوداها، پل ها و دیگر بناهای تاریخی استفاده می شوند. این سازه های شفاف از داخل توسط فناوری های پیشرفته روشن می شوند تا به آنها یک تابش و گرمی رنگارنگ و تماشایی بدهند. با استفاده از ال ای دی های کنترل شده توسط کامپیوتر، جلوه هایی همچون رنگین کمان خلق می شوند. این فستیوال در ماه فوریه، در هاربین چین برگزار می شود.

 

فستیوال نورهای زمستانی در ایسلند:

مردم ایسلند ناچار هستند که به مقابله با زمستان هایی طولانی و تاریک در فاصله دوری واقع در نیمکره شمالی بروند. از این رو جشنواره نورهای زمستانی، به وجود آمدند تا ورود روزهای طولانی تر را جشن بگیرند و به نوعی درخشش را به زندگی شهری بیاورند. این فستیوال میزبان طیف وسیعی از رویدادهای تفریحانه و فرهنگی، از نمایش فیلم، نمایش های عروسکی، تا نمایشگاه های هنری، کلاس های رقص و گروه های کُر می باشد. جمعه شب ها، درهای تعداد زیادی از موزه ها و گالری ها باز می شوند و با استقرار وسایل نقلیه، امکان عبور و مرور بازدیدکنندگان بین سالن های مختلف فراهم آمده است. این فستیوال نیز در ماه فوریه برگزار می شود و بازدیدکنندگان باید بخاطر داشته باشند که دائماً به سوی آسمان نگاه کنند تا شاید شانس آورده و به طور اتفاقی شفق شمالی را ببینند.

 

فستیوال برفی ساپارو در ژاپن:

برای 7 روز در ماه فوریه، حدود 2 میلیون نفر از شهر ساپاروی ژاپن بازدید می کنند تا آن را که به سرزمین عجیب زمستانی و پر زرق و برقی تبدیل شده، ببینند. فستیوال برفی ساپارو، یکی از بزرگترین برنامه های کشور ژاپن است که با یخ های عظیم کنده کاری شده و مجسمه های برفی، در پارک اُدُری و دیگر مکان های این شهر به نمایش گذاشته می شود. اکثراً، افراد و ساختمان های معروف و گاهی اخبار و رویدادهایی که اخیراً اتفاق افتاده اند، به نمایش گذاشته می شوند.

در سال 1950، شش مجسمه برفی که توسط دانش آموزان دبیرستانی محلی ساخته شده بود، در پارک اٌدٌری به نمایش گذاشته شد و این گونه اولین فستیوال برفی ساپارو متولد شد. بواسطه این شروع کوچک و محقر، فستیوال هر سال گسترش یافت و در حال حاضر به عنوان یک رویداد سالانه بین المللی شناخته می شود.

 

نورهای چینی در روتردام هلند:

سال 2013 مصادف بود با اولین فستیوال نور چین در روتردام، که به عنوان بزرگترین نمایش نور چینی در اروپا محسوب می شود. در کل دنیا، فانوس های کاغذی بدیع و دوست داشتنی چینی ها شناخته شده است. یک گروه از هنرمندان چینی، یکی از پارک های روتردام را به یک دنیای فانتزی جادویی، که به گونه چشم گیری مملو از موجودات و کاراکترهای نورانی می باشد، تبدیل کرده اند، که رژه اژده های غول پیکر، پانداها، گل ها، ماهی ها و حشرات مناطق گرمسیری را شامل می شود و در کنار آن نمایش شگفت انگیزی از لیزر وجود دارد. علاوه بر آنها، جلوه های ویژه و انیمیشن های ویدئویی، برای یک نمایش شبانه از دست ندادنی نیز ساخته شده اند.

 

منبع: http://www.virgin.com/news/top-5-winter-festivals

برچسب ها

محصول و محیط    

ارسال دیدگاه

دیدگاها