طراحی تجربه

Experience Design

29 فروردین ماه 1394

آیا می دانید چند نوع مرکز خرید وجود دارد؟ (قسمت دوم)

 

مرکز خرید تخصصی / مرکز خرید مد”Fashion/Specialty center”

مراکز خرید تخصصی یا مراکز خرید مد، شامل فروشگاه ها و بوتیک های لباس های مجلل هستند که برآورده کننده خواسته های مشتریان با درآمدهای بالاتر می باشند. آنها معمولا دارای یک محدوده فروشگاهی از 7،400 تا 23،200 متر مربع بوده و خدمات خود را در منطقه ای مابین 8 تا 24 کیلومتر ارائه می دهند.

مرکز خرید عظیم “Power center”

این گونه مراکز، مراکز خرید بزرگی می باشند که تا حدودی می توان گفت شامل چندین فروشگاه اصلی هستند. آنها معمولا یک محدوده فروشگاهی به مساحت 23،000 تا 56،000 مترمربع داشته، و منطقه ای بالغ بر 8 تا 16.1 کیلومتر را تحت پوشش خدمات خود قرار می دهند.

مرکز خرید جشنواره ای/ موضوعی “Theme/festival center”

این مراکز، در عین داشتن بخش های فروش مستقل، از شکل و ساختاری یکپارچه و هدفی مشترک پیروی می کنند. آنها معمولا در فضاهای شهری قرار داشته و برای گردشگران تدارک دیده شده اند. به طور معمول، آنها دارای یک محدوده فروش به مساحت 7،400 تا 23،200 مترمربع می باشند.

مرکز فروش مستقیم “Outlet center”

مرکز خرید مستقیم، نوعی از مراکز خرید است که تولیدکنندگان، تولیدات خود را در فروشگاه خود به صورت مستقیم، برای عموم مردم به فروش می گذارند. دیگر فروشگاه ها در اینگونه مراکز توسط فروشندگان کالاهای مرجوعی و محصولاتی که ادامه تولید آنها متوقف شده و با قیمت بسیار پایین به فروش می رسند، اداره می شوند. مراکز فروش مستقیم، در اوایل سال 1936 تاسیس شدند. ولی اولین مرکز خرید مستقیم با چند فروشگاه – multi-store outlet mall- تا قبل از سال 1974 باز نشد.

 

 

 

 

اجزاء مراکز خرید:

فود کورت “Food court”

یکی از ویژگی های مشترک در مراکز خرید، فود کورت است. به طور معمول، فود کورت شامل تعدادی از فروشندگان فست فودهای مختلف است که محدوده ای مشترک برای نشستن مشتریان خود دارند.

 

فروشگاه های چند بخشی “Department Stores”

زمانی که شکل مراکز خرید توسط ویکتور گروِن در اواسط دهه 1950 توسعه پیدا کرد، مشخص کردن "فروشگاه های چند بخشی" بزرگتر برای ثبات مالی پروژه ها ضروری نمود و به همین ترتیب، ترافیک فروش که منتج به مورد بازدید قرار گرفتن فروشگاه های کوچکتر در این مراکز می شود، برنامه ریزی شد. این فروشگاه های بزرگتر، "فروشگاه های اصلی" یعنی همان “anchor stores / draw tenant” نام گذاری شدند. در پیکره بندی فیزیکی مراکز خرید، این فروشگاه های بزرگ و اصلی، به طور معمول، دور از یکدیگر قرار داده شدند تا حجم ترافیک مشتری ها را از یک فروشگاه اصلی به فروشگاه اصلی دیگر، به حداکثر برسانند.

 

فروشگاه های مستقل “Stand-alone stores”

غالباً، مراکز خرید ساختمان هایی مجزا و در عین حال وابسته به خود، در مجاورت یا در محدوده خود خواهند داشت که در آن "فروشگاه های مستقل" استقرار یافته اند، که ممکن است از نظر قانونی، از طریق قرارداد یا سند مالکیت به ساختمان های اصلی و مرکزی، مرتبط باشند یا نباشند. این فروشگاه ها، ممکن است پارکینگ های زیادی در اختیار داشته باشند و یا تعداد خودشان آنقدر زیاد باشد که مراکز خرید را به هم وصل نماید. وجود فروشگاه های مستقل، ممکن است توسط توسعه دهندگان مراکز خرید برنامه ریزی شده یا از طریق اقدامات فرصت طلبانه بوسیله دیگران دایر شده باشد.

به هر حال این فروشگاه ها به همراه ساختمان های مرکزی، مجموعاً، از لحاظ بصری به عنوان یک واحد در نظر گرفته می شوند، حتی در شرایطی که ساختمان های دور از مرکز، رسماً و قانوناً به مرکز خرید، به هیچ عنوان متصل نباشند.

 

منبع:  http://en.wikipedia.org/wiki/Shopping_mall

 

مطالب مرتبط:

آیا می دانید چند نوع مرکز خرید وجود دارد؟ (قسمت اول)

ارسال دیدگاه

دیدگاها