طراحی تجربه

Experience Design

13 اردیبهشت ماه 1394

دیزنی لند؛ شادترین پارک دنیا

 

دیزنی لند، خود را شادترین مکان دنیا می نامد، علاوه بر اینکه بازدیدکنندگان خود را در پنج مکان در سراسر دنیا، شاد نگه می دارد، هر کدام از تِم پارک های (Theme park) آن به گونه ای طرح ریزی شده اند تا فرهنگ و سلیقه محلی آنجا را نیز فراهم آورده و به بازدیدکنندگان ارائه نمایند.

بجز دو مکان اصلی دیزنی لند در ایالات متحده، یعنی "دیزنی لند" در کالیفرنیا و "دنیای والت دیزنی" در فلوریدا، دیزنی لندهای ساخته شده در پاریس، توکیو و هنگ کنگ، به طرز ماهرانه ای گزینه های متفاوتی از غذا خوردن، سواری کردن و فضاسازی را عرضه داشته اند که میلیون ها بازدیدکننده را هرساله با این احساس که در خانه خود هستند روبه رو می کنند.

 

 

دیزنی لند در توکیو

این تِم پارک در سال 1983 افتتاح شده و بزرگتر از دیزنی لند اصلی واقع در کالیفرنیا می باشد. دیزنی لند توکیو بعد از دو پارک دیزنی در ایالات متحده، پر بازدید کننده ترین تِم پارک در دنیاست.

مردم ژاپن در سرتاسر این کشور علاقه وافری به برنامه های آیینی و تفریحی خود دارند، که باعث شده تِم پارک دیزنی در گوشه و کنار خود و درحین اجرای برنامه های ارائه شده در پارک، از آنها استفاده نماید. به عنوان نمونه، بازدیدکنندگان ژاپنی در طول نمایشهای درحال اجرا، آواز می خوانند، دست می زنند و می رقصند.این سطح از مشارکت حاضرین در برنامه ها، منظره ای است که در ایالات متحده به ندرت دیده می شود. هم چنین، بازدیدکنندگان حتما باید به "دریای دیزنی توکیو-Tokyo DisneySea" که در نزدیکی تِم پارک دیزنی، با سرسره ها و مسیرهای سواری آبی ایجاد شده است، سر بزنند.

و اما غذاهای موجود در این تِم پارک، ترکیبی از مزه های چینی و امریکاییست که با سبک آشپزی ژاپنی تهیه شده اند. و در آنجا خوراکی هایی که تنها در ژاپن می توان یافت، برای بازدیدکنندگان فراهم آمده است.

 

 

دیزنی لند هنگ کنگ

دیزنی لند کوچک واقع در هنگ کنگ، که در سال 2005 افتتاح گردید، برای جذب توریست از کشور بزرگ چین، ترکیبی از فنگ شویی و عناصر مرسوم چینی را در طراحی خود استفاده نمود. فنگ شویی با ایجاد موازنه و تعادل در عناصر چوب، آتش، زمین، فلز و آب، انرژی مثبت خلق می کند. می توان این عناصر را در سراسر تِم پارک هنگ کنگ دید. همچون سنگ ها که ثبات و پایداری را به نمایش می گذارند و خوش اقبالی را حفظ می کنند. دو تخته سنگ غول پیکر قرار داده شده در ورودی پارک، خروج انرژی مثبت از این مکان شاد و مفرح را متوقف می کنند. و یا آب که دارایی و ثروت را بر می انگیزد؛ از این رو، پارک مملو از دریاچه ها، تالاب ها و جوی هاست.

خوردنی های دیزنی لند هنگ کنگ به شکل کاراکترهای فیلم های دیزنی درست شده اند، به شکل شخصیت هایی که بخصوص، در بازار آسیا پرطرفدار هستند، همچون دافی، خرس دیزنی و شخصیت هایی از فیلم داستان اسباب بازی ها و ...

 

 

دیزنی لند پاریس

بعد از یک ورود هیجان انگیز به دیزنی لند پاریس، که در سال 1992 افتتاح شده است، بازدیدکنندگان توسط یک گذرگاه سرپوشیده که داستان مجسمه آزادی را از طریق عکس های تاریخی، آثار هنری و صفحات نمایش، نشان داده است، مورد استقبال قرار می گیرند. این گذرگاه سرپوشیده یکی از دو خیابان اصلی دیزنی لند می باشد که به دلیل محافظت در مقابل سرما و باران به صورت سر پوشیده، اجرا شده است.

این دیزنی لند، تفاوت هایی نسبت به دیزنی لندهای اصلی در ایالات متحده دارد. به عنوان نمونه، جزیره تام سایر، که جزئی از تم پارک ایالات متحده است، از کاراکترهای کمتر شناخته شده در اروپا می باشد و به همین دلیل از تِم پارک پاریس حذف شده است و به جای آن، سرزمین اکتشاف، که به رؤیاگری های اروپایی اختصاص دارد، ساخته شده است. همچون، اُربیترُن (Orbitron) که با الهام از نقاشی لئوناردو داوینچی ساخته شده، در واقع، سواری با یک کشتی موشکی به شیوه پیشنهاد شده توسط این مخترع ایتالیایی. یا پیاده روی جذاب در میان اتاق های زیر دریایی کاپیتان نِمو و ...

 

 

دیزنی لند شانگهای

در سال 2011، مراسم افتتاحیه برای ششمین دیزنی لند، برگزار شد. البته گشایش کامل این تِم پارک در سال 2015 خواهد بود. دیزنی می گوید: "اساس پارک شانگهای، شامل ویژگی های درخور و مناسب منطقه شانگهای و همچنین شامل، ویژگی های مطلوب و بدون تناقض با اهداف بقیه ی مکان های تفریحیِ دیزنی در سراسر دنیاست."

ارائه موسیقی مرسوم چینی و یا میکی موس در لباس چینی همراه با تمام جزئیات بکار رفته در این لباس، از جملۀ این اقدامات است. چرا که وقتی دیزنی لند پاریس گشایش یافت، روشنفکران فرانسوی، بابت ترکیب نشدن زیاد فرهنگ بومیشان با آن،دیزنی را نقد کردند. این نقد سبب شد تا دیزنی با حساسیت بیشتری نسبت به افزودن عناصر ویژه ی فرهنگی به پارک هایش برخورد نماید. دیزنی لند شانگهای، ممکن است تطبیق یافته ترین مکان تفریحی با فرهنگ چینی شود، که تا کنون، پرجمعیت ترین کشور دنیا را، به شادترین مکان در دنیا، تبدیل کرده است.

 

 

 

منبع:

http://www.bbc.com/travel/feature/20121213-different-disneylands-around-the-world

 

مطالب مرتبط:

تاریخچه دیزنی لند (بخش اول)

تاریخچه دیزنی لند (بخش دوم)

برچسب ها

نمونه های خارجی    

ارسال دیدگاه

دیدگاها