طراحی تجربه

Experience Design

05 خرداد ماه 1394

تکنولوژی هایی که صنعت رستوران داری را متحول کرده اند!

 

صنعت سرو غذا برای دوازدهمین سال متوالی ثابت کرده است که می تواند از اقتصاد پیشی بگیرد. بر اساس گزارش انجمن ملی رستوران ها، این صنعت به فروشی حدود 632 میلیارد دلار و افزایشی حدود 5/3 درصد نسبت به سال 2011 دست یافته است. رستوران ها بخش بزرگی از این درآمد را بر روی تکنولوژی های پیشرفته، مجدداً سرمایه گذاری خواهند کرد.

امروزه مشتریها، با انگشت زدن به صفحات لمسی و با استفاده از کارت اعتباری خود، صورت حساب هایشان را پرداخت می کنند و از اپلیکیشن های موبایلی نیز برای سفارش غذا در رستوران ها استفاده می کنند. اما اینها تازه شروع کار هستند. کارآفرینان در صنعت سرو غذا می بایست به 5 تکنولوژی نوآورانه زیر توجه داشته باشند. تکنولوژی هایی که برای تبدیل رستوران به یک تجارت واقعی ساخته شده اند.

 

1-   ماشین های فروش غذای لمسی

ماشین های دیجیتالی همچون "Ice Creamery Machine Moobella" می توانند در عرض 40 ثانیه، 96 نوع از گونه های مختلف غذاهای سرد را تولید کند. نمونه دیگر از این دست، مخزن لیموناد کوکاکولا با نام "Freestyle" است که پتانسیل توزیع بیش از 100 نوشیدنی درجه یک بوسیله یک دستگاه لمسی را دارد.

محیط های رستورانی و فست فود ها می توانند با کاهش کارکنان خود و جایگزین کردن آنها با ماشین های فروش غذا به سود خوبی دست پیدا کنند. این ماشین ها امکان پرداخت راحت تری را نیز فراهم می آورند. به عنوان نمونه، ماشینی که توسط شرکت "Taunton, Mass. – based Moobella Inc." ساخته شده است، 20،000 دلار قیمت دارد؛ این در حالی است که گزینه ارزان تری مانند ماشین فری استایل کوکاکولا با مبلغ 320 دلار برای هر ماه قابل اجاره کردن است. البته این فاصله های قیمتی می تواند با ایجاد تقاضای بیشتر از سوی مشتریانی که می خواهند چاشنی غذایشان را خودشان بسازند، کمتر شود.

 

 

2-   تبلت مدیریتی رستوران

رستوران های پر ازدحام احتمالا به اپلیکیشنی با نام"Breadcrumb" ساخته شده توسط تیمی از برنامه نویسان آشنا به صنعت رستوران، علاقه مند باشند. این برنامه با نصب شدن بروی یک تبلت می تواند به طور همزمان امکان نمایش میزها، کاتالوگ های منو و مراحل مختلف فروش و تحویل برگه و ارسال سفارش به آشپزخانه را فراهم آورد.

رستوران های جدید یا آنهایی که به دنبال پیاده کردن کامل خواسته های خود هستند، ارزش افزوده ای را به واسطه این اپلیکیشن به دست می آورند، زیرا این برنامه کامل و جامع می باشد، به گونه ای که با چاپگرها و صندوقهای پول نقد سنتی نیز کار می کند.

هم چنین نرخ ها ماهیانه محاسبه شده و از 99 دلار برای یک تبلت تا 399 دلار برای بیش از 10 تبلت متغیر هستند. آپدیت های این برنامه رایگان بوده و امکان عرضه آزمایشی به مدت 30 روز نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

 

 

3-   تبدیل کننده های خودکار با موتور دوستدار محیط زیست

قبل از استفاده از سوخت هایی که پایه ی نفتی داشتند، ماشین ها با موتورهای دوستدار محیط زیست به حرکت در می آمدند. شرکت"Springboard Biodiesel" راهکاری را برای بازآفرینی این نوع سوخت ارائه کرده است. پردازشگرهای خودکار بیوپرو"BioPro" این شرکت توانستند با واحد های کوچک خود، بعد از به دور انداختن سبزیجات یا روغن حیوانی استفاده شده توسط مردم، بیو دیزل ها را از رده خارج کنند.

این نوآوری تنها برای مؤسسات دوستدار محیط زیست نیست، بلکه هر رستورانی که با سرخ کننده ها کار می کند می تواند ماشین های دیزلیش را با ضایعات روغنی خود سوخت گیری نمایند.

بیوپرو 190، کم هزینه ترین و کم گنجایش ترین پردازشگر شرکت می باشد که 9.995 دلار قیمت گذاری شده است. این پردازشگر قادر به تبدیل 50 گالن روغن خوراکی استفاده شده در هر واحد خود است. مواد اضافی برای تبدیل این روغن ها به سوخت عبارتند از سدیم یا هیدروکسید پتاسیم، متانول و اسید سولفوریک، نیروی برق و آب. که این مواد حدود 50 دلار به بهای تبدیل هر واحد می افزایند. اما این مبلغ می تواند با کاهش هزینه های سوخت بعلاوه برداشت روغن های استفاده شده آشپزخانه، تسویه شود.

 

 

4-   سیستم های اعلام خطر ال ای دی

آشپزخانه ها معمولا مکان هایی پر رفت و آمد و پر سر و صدا هستند. و اغلب به کارمندانی که به زبان های مختلف صحبت می کنند مجهز شده اند. شرکت "Power soak’s Silent Alert System" چراغی در شلوغی آشپزخانه با یک سیستم اعلام خطر ال ای دی و رنگین روشن می کند که قابل رؤیت و در عین حال ساده است. به عنوان مثال با روشن شدن طبقه پایین سینک ظرفشویی یا دیوار بالای سرخ کننده های بزرگ، این تکنولوژی به کارکنان برای اموری که در زمان های حساس انجام می شوند، هشدار می دهد. هم چون زمان شسته شدن ظروف بزرگ یا زمانی که ظروف نقره خشک و آماده استفاده می شوند.

هر رستوران و فست فود شلوغ می تواند از این تکنولوژی بهره مند شود. چرا که این چراغ می تواند به صورت زاویه دار قرار بگیرد بدون اینکه برای محل غذاخوری مزاحمتی ایجاد کند، آن گونه که هشدارهای صوتی ممکن است عمل کنند. چنین تکنولوژیی می تواند به امنیت محیط در رستوران های گران قیمت کمک نماید.

سیستم هشدار بی صدا تنها بر روی ظرفشویی های شرکت Power Soak’s کار می کند، ولی این شرکت مجوز استفاده از این تکنولوژی را به شرکت هایی که ماشین آلات آشپزخانه ای تولید می کنند را داده است. این سیستم یک ویژگی استاندارد بر روی کنترل کننده های ظرف شویی خودکار و بسیار گران شرکت Power Soak’s است که می تواند از 4000 دلار تا 20،000 دلار فروخته شود.

 

 

5-   نظارت فعال وب کم

دوربین های با کیفیت شرکت "Sealed Air" فعالیت کارکنان را در آشپزخانه رستوران و دیگر محیط های کاری آنها ضبط می کنند تا هر گونه عدم رعایت قوانین مربوط به سلامتی و ایمنی را کشف و نمایان سازند. در آزمایشی توسط مرکز بهداشت و درمان در سراسر ایالات متحده، کارکنان یکسری علائم شناسایی که به یک فرستنده فرکانس های رادیویی مجهز است، به تن می کنند. زمانی که کارکنان به سینک برای شستن دست هایشان نزدیک می شوند، به سیستم، هشدار داده می شود. در این زمان، سیستم مدت زمان به طول انجامیدن شست و شو با صابون یا هر پاک کننده دیگر را پیگیری می کند. این سیستم همچنین می تواند بر استفاده از دستکش و کلاه در زمان رسیدگی به غذا توسط کارکنان نظارت کند. اگرچه نیاز به آموزش های اساسی است اما این سیستم به آنها بینشی مدیریتی خواهد داد.

از آنجا که این سیستم کارکنان را از راه دور کنترل می کند، می تواند از جانب اپراتورهایی که به سختی چندین امور متعدد را به صورت همزمان نظارت می کنند، انتخاب شود.

برای تایید شست و شوی دست، شرکت Sealed Air تخمین زده است که در هر ماه هر رستوران بین 300 تا 500 دلار هزینه می کند. البته این هزینه به تعداد ایستگاه های نظارتی مورد نیاز رستوران ها بستگی دارد. از سوی دیگر، این هزینه ها افزایش می یابند اگر کسب و کارها بخواهند برای دیگر ملزومات تهیه غذا، همچون پوشش سر یا سایر رسیدگی های مربوط به غذا، برنامه ای آموزشی داشته باشند.

 

 

 

منبع:

http://www.entrepreneur.com/article/224332

 

 

مطالب مرتبط:

کیوسک های ایرانی، تجربه هایی "نیکو"

فست فود زیتون مجهز به کیوسک های سفارش گیری نیکو  Niku Kiosk

"فست فود نشاط" مجهز به کیوسک های سفارش گیری نیکو

خشکبار رفسنجانی مجهز به کیوسک های سفارش گیری نیکو

کیوسک تعاملی "کاله"

اطلاعات خرید کیوسک های "نیکو"

برچسب ها

کیوسک     برای مدیران    

ارسال دیدگاه

دیدگاها